| MOQ: | 1 ton |
| Price: | negotiate |
| Standard Packaging: | Standard seaworthy export packing or as customer demands |
| Delivery Period: | 7-15days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 10000tons |
| Application | Specification |
|---|---|
| Precision Instrument Tubes | Φ10mm x 1.0mm |
| Heat Exchanger Tubes | Φ19mm x 2.0mm |
| Hydraulic Cylinder Barrels | Φ50mm x 5.0mm |
| Food Industry Tubes | Φ33.7mm x 1.5mm |
| Parameter | Tolerance Range |
|---|---|
| Outer Diameter Tolerance | ±0.10mm to ±0.30mm (depending on specifications) |
| Wall Thickness Tolerance | ±10% of wall thickness (higher-level requirements reaching ±5%) |
| Ovality | Excellent control ensuring near-perfect circular cross-section |