0.21mm 0.22mm In Thickness Spte Steel Tin Plate Sheet Food Grade For Food Cans
Product Details
| Product Name: | Food Grade Tinplate Sheet | Special Use: | Metal Packing / Crwon Cap / Food Packing |
|---|---|---|---|
| Package: | Standard Seaworthy Packing | Annealing: | BA/CA |
| Base Plate: | Cold Rolled Steel | Color: | Gold,Plain |
| Hardness: | T1-T5 | Application: | Metal Packing / Crwon Cap / Food Packing |
| Highlight |
0.22mm Steel Tin Plate,0.21mm Steel Tin Plate,Food Cans tin steel plate |
||
Product Description
- Protects the pack inside the can from coming in direct contact with the base metal
- Provides additional layer of protection for the pack
- Prevents corrosion of the external surface of the can
| Product Name | 0.21mm 0.22mm in Thickness Spte Steel Tin Plate for food cans |
|---|---|
| Standard | GB, JIS, DIN, ASTM |
| Material | MR SPCC |
| Grade | Prime |
| Annealing | BA/CA |
| Thickness | 0.14-6.0mm |
| Width | 600-1500mm |
| Temper | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR9, TH550, TH580, TH620, TH660 |
| Coating (g/m²) | 1.1/1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 2.8/5.6, 5.6/5.6, 8.4/8.4, 11.2/11.2, etc |
| Surface Finish | Stone, Bright, Silver |
| Packaging | Standard export packing or according to customer's requirements |
| Payment | T/T or L/C or D/P |
| Temper Grade | Hardness (HR30Tm) | Yield Strength (MPa) |
|---|---|---|
| T-1 | 49±3 | 330 |
| T-2 | 53±3 | 350 |
| T-3 | 57±3 | 370 |
| T-4 | 61±3 | 415 |
| T-5 | 65±3 | 450 |
| T-6 | 70±3 | 530 |
| DR-7M | 71±5 | 520 |
| DR-8 | 73±5 | 550 |
| DR-8M | 73±5 | 580 |
| DR-9 | 76±5 | 620 |
| DR-9M | 77±5 | 660 |
| DR-10 | 80±5 | 690 |
| Former Coating Designation | Nominal Coating Weight (g/m²) | Minimum Average Coating Weight (g/m²) |
|---|---|---|
| 10# | 1.1/1.1 | 0.9/0.9 |
| 20# | 2.2/2.2 | 1.8/1.8 |
| 25# | 2.8/2.8 | 2.5/2.5 |
| 50# | 5.6/5.6 | 5.2/5.2 |
| 75# | 8.4/8.4 | 7.8/7.8 |
| 100# | 11.2/11.2 | 10.1/10.1 |
| 25#/10# | 2.8/1.1 | 2.5/0.9 |
| 50#/10# | 5.6/1.1 | 5.2/0.9 |
| 75#/25# | 5.6/2.8 | 5.2/2.5 |
| 75#/50# | 8.4/2.8 | 7.8/2.5 |
| 75#/50# | 8.4/5.6 | 7.8/5.2 |
| 100#/25# | 11.2/2.8 | 10.1/2.5 |
| 100#/50# | 11.2/5.6 | 10.1/5.2 |
| 100#/75# | 11.2/8.4 | 10.1/7.8 |
| 125#/50# | 15.1/5.6 | 13.9/5.2 |
Product Highlights
0.21mm 0.22mm In Thickness Spte Steel Tin Plate Sheet Food Grade For Food Cans We supply ETP / Electrolytic Tinplate in form of Sheets and Coils. The material is available in different sizes, thickness, temper and coatings according to its area of application. Key Features Protects the pack inside ...
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate Coil for Packaging - 2.8/2.8 & 5.6/5.6g/m Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate (ETP) represents the industry standard for creating secure, long-lasting metal packaging. This material consists of a cold-rolled steel substrate electrolytically coated with a pure tin layer, forming an exceptional barrier that is both robust and adaptable. Engineered specifically for
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm Product Description Electrolytic Tin Plate (ETP) represents a premium packaging solution engineered for superior corrosion resistance and durability in demanding applications. These specialized tinplate sheets feature precise thickness options of 0.35mm, 0.38mm, and 0.45mm, providing manufacturers with versatile solutions for various packaging requirements. The T4-CA and T5-CA temper
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers Product Overview ETP Tinplate sheet 0.19mm, 0.20mm in thickness Tin Metal Sheets for containers Tinplate is a thin steel sheet coated by tin. It has an extremely beautiful metallic luster as well as excellent properties in corrosion resistance, solderability, and weldability. Tinplate is used for making all types of containers such as food cans, beverage cans, 18-liter cans, and artistic cans. Its
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness Product Overview Food Grade Electrolytic Tin Plate with Superior Rust & Alkali Resistance - Multiple Thickness Features of Tin Plate Beautiful Appearance: Characterized by its beautiful metallic luster with various surface roughness options Excellent Paintability & Printability: Beautiful printing finishes using various lacquers and inks Excellent Formability & Strength: Appropriate
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.