ASTM SS304 316 Cold Rolled Stainless Steel Coils 3mm-2000mm 0.1mm-300mm
Product Details
| Highlight |
316 Stainless Steel Coils,SS304 Stainless Steel Coils,300mm ss coil |
||
|---|---|---|---|
Product Description
High-quality ASTM SS304 and 316 cold rolled stainless steel coils available in comprehensive size ranges with versatile applications across multiple industries.
| Product Name | 201 304 316L Grade Stainless Steel Coil |
|---|---|
| Length | As required |
| Width | 3mm-2000mm or as required |
| Thickness | 0.1mm-300mm or as required |
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS, GB, JIS, SUS, EN, etc. |
| Technique | Hot rolled / Cold rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.01mm |
| Material | 201, 202, 301, 302, 303, 304, 304L, 304H, 310S, 316, 316L, 317L, 321, 310S, 309S, 410, 410S, 420, 430, 431, 440A, 904L |
- High temperature applications
- Medical devices
- Building materials
- Chemical industry
- Food industry
- Agriculture
- Ship components
- Food and beverage packaging
- Kitchen supplies
- Transportation (trains, aircraft, vehicles)
- Conveyor belts
- Bolts, nuts, springs, and screen
| Minimum Order Quantity | 1 ton (sample orders accepted) |
|---|---|
| Shipment Time | Within 15-20 workdays after receiving deposit or L/C |
| Export Packing | Waterproof paper and steel strip packed. Standard export seaworthy package suitable for all transport methods |
| Production Capacity | 250,000 tons/year |
Product Highlights
ASTM SS304 316 Cold Rolled Stainless Steel Coils 3mm-2000mm 0.1mm-300mm Product Overview High-quality ASTM SS304 and 316 cold rolled stainless steel coils available in comprehensive size ranges with versatile applications across multiple industries. Technical Specifications Product Name 201 304 316L ...
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate Coil for Packaging - 2.8/2.8 & 5.6/5.6g/m Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate (ETP) represents the industry standard for creating secure, long-lasting metal packaging. This material consists of a cold-rolled steel substrate electrolytically coated with a pure tin layer, forming an exceptional barrier that is both robust and adaptable. Engineered specifically for
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm Product Description Electrolytic Tin Plate (ETP) represents a premium packaging solution engineered for superior corrosion resistance and durability in demanding applications. These specialized tinplate sheets feature precise thickness options of 0.35mm, 0.38mm, and 0.45mm, providing manufacturers with versatile solutions for various packaging requirements. The T4-CA and T5-CA temper
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers Product Overview ETP Tinplate sheet 0.19mm, 0.20mm in thickness Tin Metal Sheets for containers Tinplate is a thin steel sheet coated by tin. It has an extremely beautiful metallic luster as well as excellent properties in corrosion resistance, solderability, and weldability. Tinplate is used for making all types of containers such as food cans, beverage cans, 18-liter cans, and artistic cans. Its
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness Product Overview Food Grade Electrolytic Tin Plate with Superior Rust & Alkali Resistance - Multiple Thickness Features of Tin Plate Beautiful Appearance: Characterized by its beautiful metallic luster with various surface roughness options Excellent Paintability & Printability: Beautiful printing finishes using various lacquers and inks Excellent Formability & Strength: Appropriate
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.