| MOQ: | 1tons |
| Price: | negotiate |
| Standard Packaging: | Standard seaworthy export packing or as customer demands |
| Delivery Period: | 7-15days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 10000tons |
High-quality ASTM SS304 and 316 cold rolled stainless steel coils available in comprehensive size ranges with versatile applications across multiple industries.
| Product Name | 201 304 316L Grade Stainless Steel Coil |
|---|---|
| Length | As required |
| Width | 3mm-2000mm or as required |
| Thickness | 0.1mm-300mm or as required |
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS, GB, JIS, SUS, EN, etc. |
| Technique | Hot rolled / Cold rolled |
| Surface Treatment | 2B or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.01mm |
| Material | 201, 202, 301, 302, 303, 304, 304L, 304H, 310S, 316, 316L, 317L, 321, 310S, 309S, 410, 410S, 420, 430, 431, 440A, 904L |
| Minimum Order Quantity | 1 ton (sample orders accepted) |
|---|---|
| Shipment Time | Within 15-20 workdays after receiving deposit or L/C |
| Export Packing | Waterproof paper and steel strip packed. Standard export seaworthy package suitable for all transport methods |
| Production Capacity | 250,000 tons/year |