Grade 304 316L Hot Rolled Stainless Steel Coil No.L Finish 2.0mm-12.7mm In Thickness
Product Details
| Highlight |
12.7mm hot rolled stainless steel coil,2.0mm hot rolled stainless steel coil,316L ss 304 coil |
||
|---|---|---|---|
Product Description
| Product Name | 304 316L Grade Stainless Steel Coil |
|---|---|
| Length | As required |
| Width | 3mm-2000mm or as required |
| Thickness | 2.0mm-12.7mm or as required |
| Standard | AISI, ASTM, DIN, JIS, GB, JIS, SUS, EN, etc. |
| Technique | Hot rolled / cold rolled |
| Surface Treatment | No.1 or according to customer requirement |
| Thickness Tolerance | ±0.01mm |
| Material | 301, 302, 303, 304, 304L, 304H, 310S, 316, 316L, 317L, 321, 310S, 309S |
| Application | High temperature applications, medical devices, building materials, chemistry, food industry, agriculture, ship components, food and beverage packaging, kitchen supplies, transportation equipment, and industrial components. |
| MOQ | 1 ton (sample orders accepted) |
| Shipment Time | Within 15-20 workdays after receiving deposit or L/C |
| Export Packing | Waterproof paper and steel strip packed. Standard export seaworthy package suitable for all transport methods. |
| Capacity | 250,000 tons/year |
Product Highlights
Grade 304 316L Hot Rolled Stainless Steel Coil No.1 Finish 2.0mm-12.7mm In Thickness Hot Rolled Stainless Steel Coils Grade 304 316L No.1 Finish 2.0mm-12.7mm In Thickness Product Specifications Product Name 304 316L Grade Stainless Steel Coil Length As required Width 3mm-2000mm or as required ...
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate Coil for Packaging - 2.8/2.8 & 5.6/5.6g/m Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate (ETP) represents the industry standard for creating secure, long-lasting metal packaging. This material consists of a cold-rolled steel substrate electrolytically coated with a pure tin layer, forming an exceptional barrier that is both robust and adaptable. Engineered specifically for
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm Product Description Electrolytic Tin Plate (ETP) represents a premium packaging solution engineered for superior corrosion resistance and durability in demanding applications. These specialized tinplate sheets feature precise thickness options of 0.35mm, 0.38mm, and 0.45mm, providing manufacturers with versatile solutions for various packaging requirements. The T4-CA and T5-CA temper
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers Product Overview ETP Tinplate sheet 0.19mm, 0.20mm in thickness Tin Metal Sheets for containers Tinplate is a thin steel sheet coated by tin. It has an extremely beautiful metallic luster as well as excellent properties in corrosion resistance, solderability, and weldability. Tinplate is used for making all types of containers such as food cans, beverage cans, 18-liter cans, and artistic cans. Its
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness Product Overview Food Grade Electrolytic Tin Plate with Superior Rust & Alkali Resistance - Multiple Thickness Features of Tin Plate Beautiful Appearance: Characterized by its beautiful metallic luster with various surface roughness options Excellent Paintability & Printability: Beautiful printing finishes using various lacquers and inks Excellent Formability & Strength: Appropriate
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.