| MOQ: | 1ton |
| Price: | negotiate |
| Standard Packaging: | Standard seaworthy export packing or as customer demands |
| Delivery Period: | 7-15days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 10000tons |
Galvanized steel pipe is a steel pipe whose surface has been galvanized. This treatment significantly improves the pipe's corrosion and rust resistance, extending its service life.
| Commodity | Hot dipped and pre-galvanized steel pipe |
|---|---|
| OD | 10-600mm (round) |
| Thickness | 1.2-50mm |
| Length | 3-12m or as per customers' requirements |
| Material | Q195--Grade B, SS330, SPC, S185 Q215--Grade C, CS Type B, SS330, SPHC Q235--Grade D, SS400, S235JR, S235JO, S235J2 Q345--SS500, ST52 |
| Standard | GB/T13793-1992, GB/T14291-2006, GB/T3091-1993, GB/T3092-1993, GB3640-88 BS1387/1985, ASTM A53/A36, EN39/EN10219, API 5L, GB/T9711.1-99 etc |
| Zinc Coating | Pre galvanized steel pipe: 60-150g/m² Hot dipped galvanized steel pipe: 200-400g/m² |
| Application | Widely used in Structure, Accessories, Construction, Fluid transportation, machinery parts, stress parts of automobile tractor parts and so on |
| Package | 1) Big OD: in bulk 2) Small OD: packed by steel strips 3) Plastic bags 4) According to customer's requirement |
| Delivery | Normally 7-20 days after get deposits or according to quantity |
| Certification | ISO 9001-2008 BV TUV SGS |
| Advantage | 1. Reasonable price with excellent quality 2. Abundant stock and prompt delivery 3. Rich supply and export experience, sincere service |
Galvanized steel coil products are mainly used in construction, light industry, automobile, agriculture, animal husbandry, fishery and other industries. Applications include building roofs, highway guardrails, sheet metal processing, roof grilles, household appliance enclosures, ventilation ducts, chimneys, kitchen utensils, grain storage and transportation, frozen processing of meat and aquatic products, etc.
Packing Details: In Bundle
Delivery Details: Within 10 days after getting the deposit