A106 Gr.B 1 Inch Galvanized Steel Pipes Agricultural 0.5 Inch
Product Details
| Processing Service: | Bending, Welding, Decoiling, Punching | Coating: | Zinc Galvanization |
|---|---|---|---|
| Type Of Coating: | Hot Dipped Galvanized | Standard: | ASTM ASME GB DIN EN |
| Productname: | Galvanised Steel Pipes | Wall Thickness: | 1mm-20mm |
| Usage: | Building Structure(green House) | Wallthicknessrange: | 1.5mm To 12mm |
| Joiningmethod: | Welding, Threading | Surfacefinish: | Smooth, Shiny Metallic |
| Color: | Silver Metallic | Surface Treatment: | Galvanized |
| Colour: | Silver | Connection Type: | Threads And Fittings |
| Corrosionresistance: | High | ||
| Highlight |
Gr.B Galvanized Steel Pipes,A106 Galvanized Steel Pipes,Agricultural 1 inch galvanized steel pipe |
||
Product Description
High-quality galvanized steel pipes designed for agricultural applications, available in various grades and specifications to meet diverse industrial requirements.
| Specification | Details |
|---|---|
| Grade | Q195/Q215/Q235/Q345/S235JR/GR.B-D/STK500 |
| Size Range | Diameter: 21.5mm to 406.4mm Thickness: 0.6mm to 20mm Length: 1m to 12m |
| Standards | GB/T3091-2001, BS 1387-1985, DIN EN10025, EN10219, JIS G3444:2004, ASTM A53 SCH40/80/STD, BS-EN10255-2004 |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Commodity | Hot dipped and pre-galvanized steel pipe |
| OD (Round) | 10-600mm |
| Thickness | 1.2-50mm |
| Length | 3-12m or as per customers' requirements |
| Material | Q195-Grade B, SS330, SPC, S185 Q215-Grade C, CS Type B, SS330, SPHC Q235-Grade D, SS400, S235JR, S235JO, S235J2 Q345-SS500, ST52 |
| Standards | GB/T13793-1992, GB/T14291-2006, GB/T3091-1993, GB/T3092-1993, GB3640-88, BS1387/1985, ASTM A53/A36, EN39/EN10219, API 5L, GB/T9711.1-99 |
| Zinc Coating | Pre galvanized: 60-150g/m² Hot dipped galvanized: 200-400g/m² |
| Package | Big OD: in bulk Small OD: packed by steel strips Plastic bags According to customer's requirement |
| Delivery | Normally 7-20 days after deposit or according to quantity |
| Certification | ISO 9001-2008, BV, TUV, SGS |
Widely used in structure, accessories, construction, fluid transportation, machinery parts, stress parts of automobiles, tractor parts, and various industrial applications including:
- Building roofs and construction
- Highway guardrails
- Sheet metal processing
- Roof grilles and ventilation ducts
- Household appliance enclosures
- Chimneys and kitchen utensils
- Grain storage and transportation
- Frozen processing of meat and aquatic products
- Reasonable price with excellent quality
- Abundant stock and prompt delivery
- Rich supply and export experience with sincere service
Packing Details: In Bundle
Delivery Details: Within 10 days after receiving deposit
Product Highlights
A106 Gr.B 1 Inch Galvanized Steel Pipes Agricultural 0.5 Inch Product Overview High-quality galvanized steel pipes designed for agricultural applications, available in various grades and specifications to meet diverse industrial requirements. Product Specifications Specification Details Grade Q195...
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS
Electrolytic Tin Plate Coil For Packaging 2.8g/M 5.6g/M Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate Coil for Packaging - 2.8/2.8 & 5.6/5.6g/m Coating Options SPTE TFS Electrolytic Tin Plate (ETP) represents the industry standard for creating secure, long-lasting metal packaging. This material consists of a cold-rolled steel substrate electrolytically coated with a pure tin layer, forming an exceptional barrier that is both robust and adaptable. Engineered specifically for
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm
Lithographic Printed Electrolytic Tin Plate Sheets For Premium Tea Packaging 660mm 929mm Product Description Electrolytic Tin Plate (ETP) represents a premium packaging solution engineered for superior corrosion resistance and durability in demanding applications. These specialized tinplate sheets feature precise thickness options of 0.35mm, 0.38mm, and 0.45mm, providing manufacturers with versatile solutions for various packaging requirements. The T4-CA and T5-CA temper
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers
ETP Tinplate Sheet 0.19mm 0.20mm In Thickness Tin Metal Sheets For Containers Product Overview ETP Tinplate sheet 0.19mm, 0.20mm in thickness Tin Metal Sheets for containers Tinplate is a thin steel sheet coated by tin. It has an extremely beautiful metallic luster as well as excellent properties in corrosion resistance, solderability, and weldability. Tinplate is used for making all types of containers such as food cans, beverage cans, 18-liter cans, and artistic cans. Its
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness
Food Grade Electrolytic Tin Plate With Superior Rust Alkali Resistance Multiple Thickness Product Overview Food Grade Electrolytic Tin Plate with Superior Rust & Alkali Resistance - Multiple Thickness Features of Tin Plate Beautiful Appearance: Characterized by its beautiful metallic luster with various surface roughness options Excellent Paintability & Printability: Beautiful printing finishes using various lacquers and inks Excellent Formability & Strength: Appropriate
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.