| MOQ: | 1ton |
| Price: | negotiate |
| Standard Packaging: | Standard seaworthy export packing or as customer demands |
| Delivery Period: | 7-15days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 10000tons |
DN50 DN65 A106 Gr.B Hot Galvanised Round Tube Used For Fire Fighting Pipes
Galvanized steel pipes are widely used in the entire fire protection water system, including:
| Commodity | Hot dipped and pre-galvanized steel pipe |
|---|---|
| OD | 10-600mm (round) |
| Thickness | 1.2-50mm |
| Length | 3-12m or as per customers' requirements |
| Material | Q195-Grade B, SS330, SPC, S185 Q215-Grade C, CS Type B, SS330, SPHC Q235-Grade D, SS400, S235JR, S235JO, S235J2 Q345-SS500, ST52 |
| Standard | GB/T13793-1992, GB/T14291-2006, GB/T3091-1993, GB/T3092-1993, GB3640-88 BS1387/1985, ASTM A53/A36, EN39/EN10219, API 5L, GB/T9711.1-99 etc |
| Zinc Coating | Pre galvanized steel pipe: 60-150g/m² Hot dipped galvanized steel pipe: 200-400g/m² |
| Application | Structure, Accessories, Construction, Fluid transportation, machinery parts, automotive stress parts, tractor parts |
| Package | Big OD: in bulk Small OD: packed by steel strips Plastic bags According to customer's requirement |
| Delivery | Normally 7-20 days after deposit or according to quantity |
| Certification | ISO 9001-2008, BV, TUV, SGS |
Galvanized steel coil products are mainly used in construction, light industry, automobile, agriculture, animal husbandry, fishery and other industries. Applications include building roofs, highway guardrails, sheet metal processing, roof grilles, household appliance enclosures, ventilation ducts, chimneys, kitchen utensils, grain storage and transportation, frozen processing of meat and aquatic products.
Packing Details: In Bundle
Delivery Details: Within 10 days after receiving deposit
A1: Our main products are stainless steel plate/sheet, coil, round/square pipe, bar, channel, etc.
A2: Mill Test Certification is supplied with shipment, Third Party Inspection is available. We also have ISO and SGS certifications.
A3: We have many professionals and technical personnel, more competitive prices, and better after-sales service than other stainless steel companies.
A4: Exported to more than 50 countries including America, UK, Kuwait, Egypt, Turkey, Jordan, India, etc.
A5: We can provide small samples in stock for free upon request. Customized samples take about 5-7 days.