| MOQ: | 5tons |
| Price: | negotiated |
| Standard Packaging: | Thin Plastic Film + Rust-proof Paper+metal Cover+metal Angles+straps+pallet |
| Delivery Period: | 15-20days |
| Payment Method: | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Capacity: | 10000tons |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Material Type | Electrolytic Tin Plate (ETP) / Tin Free Steel (TFS) |
| Base Steel | MR, SPCC, Prime Grade |
| Available Form | Coil or Sheet |
| Thickness Range | 0.15mm - 0.45mm (Customizable) |
| Width Range | 650mm - 1050mm |
| Coating Mass | 1.1/1.1, 2.0/2.0, 2.8/2.8, 5.6/5.6 g/m² (Customizable) |
| Temper Designation | T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8, DR9 |
| Hardness Grades | TS230, TS245, TS260, TS275, TS290, TH415-TH620 |
| Key Certification | Mill Certificate |